Jdi na obsah Jdi na menu
 


POCHOD SVĚTÝLEK Střílky - 2008

9. 12. 2008

POCHOD SVĚTÝLEK 2008

 

Obrazek

 

V neděli 7. prosince 2008 se ve Střílkách uskutečnil již 4. Pochod Světýlek, neboli lampiónový průvod. Ke kapličce pravoslavné křesťanské církve, která byla nedávno vybudovaná místním pravoslavným knězem Mgr. Petrem Koutným respektive Otcem Klimentem, se sešla spousta dětí, rodičů, místních lidí i hostů z jiných vesnic.

 Sbor dětí ze střílecké základní školy pod vedením Mgr. Ivety Pluhařové zahájili tuto akci  zpěvem a hrou na hudební nástorje.

Pochod Světýlek je víc než jen lampiónový průvod. Je to oslava světla jako moudrosti, a protože není moudrosti bez duchovnosti, bylo předáno slovo nejdřív Otci Klimentovi a poté na zámku, který je již skoro patnáct let největším centrem jógy v Evropě, promluvili i katolický farář František Bůžek a zastupitelka Jogy v denním životě jejímž zakladatelem je indický  mistr Paramhansa Svámí Mahéšvaránanda (Swamiji) Sádhví Párvatí. Zazněly i písně pravoslavného sboru Helenky Koutné a mohlo se jít na společnou pouť vesnicí.

 U kapličky, u kostela i dole na zámku byla starostou obce Milanem Endlicherem rosvícena slavnostní louče.

Jako symbol moudrosti, porozumění, míru a lásky putující společně se světlem k nebeským výšinám stejně tak jako k srdcím lidí, byl také na zámku k nebi vyslán létající lampiónek, který nesl světlo, zářící na všechny kolem, do nebe. Sádhví Párvatí, společně s lidmi ze zámku, zazpívala Mantru Míru:

 

“Asató má sat gamaja, Tamasó má džotir gamaja,....“:

„Veď mne z neskutečna ke skutečnosti,

veď mne z temnoty ke světlu,

veď mne od smrti k nesmrtelnosti.

Ať jsou všichni zdraví,

ať všichni žijí v míru,

ať všichni dosáhnou blahobytu a štěstí,

ať všichni dojdou naplnění,

ať ve všech světech vládne harmonie, radost a štěstí“.

 

 Uvnitř vyzdobené zámecké komnaty pak zazněly písně dětí pod vedením Mgr.Bc.Marie Sobotkové, dipl.um., pan farář František Bůžek měl připravenou krásnou pohádku o Vánocích, píli a  vánočních dárcích. Děti ze Cvičení Sluníček přednesly básničku s pohybovými prvky o předvánočním čase, zazpívaly písničku „Volám tě sluníčko“. Nakonec naše „malá sluníčka“ zarecitovala básničku o pečení placiček, rozdala všem přítomným cukroví a také upomínkovou kartičku s pohádkou od Rabíndranátha Thákura „O slunci a světle“.

Děti se mohly také proběhnout v zámeckém parku při své oblíbené hře „Chytání světýlka“. Společně si pak pomáhaly donést svíčku s malým ohýnkem zpět na nádvoří zámku ke starodávným kašnám.

Kdo zůstal a poseděl společně s našimi třemi duchovními ví, že tato krásná atmosféra, která se vytvořila při vzájemném vřelém rozhovoru,  se stala důležitou stejně tak, jako je důležitý každý krok k udržení míru, tolerance a lásky na celém světě.

 

Moc všem děkujeme za pomoc a za účast na této již tradiční a ojedinělé události.

 

 

Mgr. Jitka Čulíková

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky POCHOD SVĚTÝLEK 2008

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář